Blog

Inzulinrezisztencia (IR) hatása a teherbeesésre
Mi is az az inzulinrezisztencia (IR)?
Az inzulinrezisztencia egy szénhidrát anyagcsere-betegség, amely, ha nincsen megfelelően kezelve könnyen cukorbetegségbe (diabéteszbe) fordulhat át. A gyermekért küzdő nőknél az egyik legfőbb gátló tényező, amely a kudarcok mögött meghúzódhat/fennállhat. Így érdemes már az elején ezt kiszűrni. Inzulinrezisztencia esetében a hasnyálmirigy a szükségesnél több inzulint termel, mivel egyes sejtek érzéketlenné válnak az inzulinra, így az inzulin nem tud beépülni, az inzulinérzékeny szövetek a kelleténél jóval kevesebb glükózt tudnak csak felvenni, így a hasnyálmirigy egy hiányállapotot érzékel és ez arra készteti őt, hogy még több inzulint termeljen, majd idővel a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei teljesen kimerülnek. A petefészek is egy inzulinérzékeny szövet, amely a többlet inzulinra érzékenyen reagál, a működését megzavarhatja és meddőséget, valamint a megtapadási problémák miatt többszöri vetélést okozhat.
Hogyan történik az Inzulinrezisztencia (IR) kezelése?
A legfontosabb az inzulinrezisztencia (IR) estében, hogy ne a tüneteket kezeljük, hanem az alapproblémát keressük meg, ha azt hozzuk helyre így a tünetek is meg fognak szűnni. Az első lépés egy minél gyorsabb életmódváltás, melyben odafigyelünk a megfelelő szénhidrátbevitelre. Fontos a gyakori kis étkezések, a rendszeresség bevezetése a mindennapjainkba, ezzel normalizálva a vércukorszintünket, elkerülve a nagy kilengéseket. Ennek kiegészítéseként lényeges a heti 2-3 intenzívebb mozgás bevezetése (futás, aerobik, intenzív joga, bicikli), vagy a napi fél óra, például (aktívabb séta a buszmegállóig, lift helyett a lépcső választása, egy buszmegállóval hamarabb leszállni a buszról és sétálva megtenni). Minden apró lépés számít.
Segíti az embert, ha előre megtervezi a következő heti menüt, aszerint vásárol be. Így elkerülhető a fölösleges ételek, rosszabb minőségű alapanyagok, félkész-kész termékek bevásárlása. Ezáltal tudatos vásárlást alkalmazunk, előző este előre elkészítjük, becsomagoljuk a másnapi étkezéseinket. Viszünk magunkkal a kisétkezésekhez tartozó gyümölcsöt, olajos magvakat, joghurtot, korpovit kekszet. A tudatos tervezés, készülés elhárítja a farkaséhség megjelenését, és az emiatt kapkodóvá váló ételválasztást, ami sokkal inkább magában hordozza a rosszabb minőségű, sok cukrot tartalmazó, silányabb ételek választását.
Fontos szem előtt tartani az inzulinrezisztencia (IR) kezelése során a rostdúsabb táplálkozást, sok zöldség, gyümölcs, jó minőségű szénhidrát és köret fogyasztását (alternatív gabonafélék: bulgur, kuszkusz, hajdina, köles, zabpehely, magvas kenyér, korpás zsemle) a telítetlen zsírsavakban (w3, halak, olajos magvak, lenmag, magolajok) gazdagabb étkezéseket. Az életmódváltás mindig hosszabb távú dolog vonzata, nem egy hirtelen ötlet vezérelte diéta, aminek megvan a jojo effektus rosszbéli hatása. Általában ez egy jól megtervezett, tudatos, akarattal teli állapotot jelent, egy szem elé kitűzött célt, mely segít a nehezebb napokok átevickélni, és biztosan meghozza áldásos gyümölcsét. A gyermekáldás hamar beköszönt az ilyen családokhoz.
Fordulj hozzánk bizalommal nőgyógyászati szűrővizsgálat, bármilyen nőgyógyászati probléma, meddőség vagy terhesgondozás esetén is!
Ambruska Klaudia dietetikus
+36 70 775 2279
info@lilymed.hu
1095 Budapest, Tinódi utca 1-3/C lépcsőház, földszint 4. Kaputelefon: 119